Adapter 7/13 (7-auto/13-przyczepa)

Inne » Adapter 7/13 (7-auto/13-przyczepa)

 • adapter 7/13
  adapter 7/13
 • 1 - połączenie adapter-wtyczka(13pin)
  1 - połączenie adapter-wtyczka(13pin)
 • 2 - po rozdzieleniu adaptera z wtyczką 13 pin
  2 - po rozdzieleniu adaptera z wtyczką 13 pin
 • 3 - adapter 7/13 - połączenie z wtyczką przyczepy
  3 - adapter 7/13 - połączenie z wtyczką przyczepy
 • 4 - adapter 7/13 - połączenie z autem
  4 - adapter 7/13 - połączenie z autem

Adapter (reduktor) z gniazda 7 pinowego w aucie na wtyczkę 13 pinową w przyczepie ciężarowej z hamulcem najazdowym (wypożyczenie wraz z przyczepą - gratis).

Uwaga - nie sprzedajemy części do przyczep i nie świadczymy usług serwisowych.

Przyczepy ciężarowe, zarejestrowane po 2009 roku, powinny mieć światło wsteczne (cofania). Do światła wstecznego potrzebny jest kolejny pin, czyli gniazdo 7 pinowe nie wystarcza, i niezbędna jest w takich przyczepach wtyczka 13 pinowa. Ponieważ większość aut w Polsce nadal wyposaża się w gniazda 7 pinowe, trzeba stosować adapter 7/13.

 

Nie działa jakieś światło w przyczepie z tym adapterem, mruga podczas jazdy i podłączania? Co zrobić?

- rozdzielić adapter (A) z wtyczką (W) przez trzymanie jedną ręką końcówki adaptera (w miejscu zaznaczonym na obrazku nr 1 jako A) i przekręcając środkową część wtyczki w lewo (zaznaczoną czerwoną strzałką na obrazku nr 1); Uwaga - nie kręcić wtyczką z tyłu w miejscu oznaczonym literą W - bo rozpołowimy wtyczkę!

- LEKKO (żeby nie złamać!) płaskim (cienkim i małym) śrubokrętem rozgiąć po jednej z blaszek DO WEWNĄTRZ (rys. 3) na połączeniu wtyczki przyczepy i adaptera; piny połączeniowe w adapterze mają oznaczenia cyfrowe (1-światło lewego kierunkowskazu, 2-przeciwmgielne, 3-masa (jak nic nie świeci), 4-prawy kierunkowskaz, 5-światło pozycyjne prawe, 6-stop, 7-światło lewe, 8-światło cofania - możemy rozgiąć tylko ten pin, który odpowiada za nie działanie danego światła w przyczepie

- jak nie pomogą powyższe działania to: lekko płaskim (cienkim i małym) śrubokrętem rozgiąć na zewnątrz przecięte bolce adaptera na połączeniu z gniazdem auta (rys. 4)

- jeśli powyższe działania nie pomogą należy sprawdzić żarówki w lampach przyczepy (jeśli jakieś światło w ogóle nie świeci podczas podłączania przyczepy z takim adapterem, mimo, że ruszamy wtyczką i światło nawet nie mrugnie na moment) oraz probówką samochodową piny w gnieździe auta (czy jest na nich prąd jak włączamy dane światło)