Dokumenty elektroniczne? Nie!

FAQ » Dokumenty elektroniczne? Nie!

1. Czy do wypożyczenia przyczepy muszę okazać plastikowy dokument - prawo jazdy, skoro od 5 grudnia 2020 nie ma obowiązku posiadania go przy sobie podczas jazdy samochodem? Czy mogę pokazać elektroniczną wersję tego dokumentu (lub zdjęcie) w smartfonie?

Do wypożyczenia przyczepy nadal NIEZBĘDNE jest okazanie PLASTIKOWEGO dokumentu - prawa jazdy.

Wypożyczalnia przyczep nie ma dostępu do bazy danych PESEL itp., tak jak policja i inne urzędy państwowe, by zweryfikować w kilka minut, czy pokazany nam w smartfonie obrazek to rzeczywiście dokument klienta, czy to tylko obrazek lub dane kogoś innego. 

 

2. Czy muszę okazać dowód rejestracyjny auta podczas wypożyczania przyczepy i dlaczego, skoro od 1 października 2018 roku można poruszać się po drogach bez tego dokumentu?

Do wypożyczenia przyczepy NIEZBĘDNE jest okazanie dowodu rejestracyjnego samochodu, którym odjedzie przyczepa z Wypożyczalni! Na podstawie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym auta ustalamy:

- czy dane auto może ciągnąć daną przyczepę (szczególnie jest to ważne przy wypożyczaniu przyczep ciężarowych i tzw. lawet)

- czy DMC auta + DMC przyczepy nie przekracza 3.5 tony - wtedy kierowca powinien mieć prawo jazdy kategorii E lub wypożyczyć przyczepę lekką zamiast ciężarowej (bez dowodu rejestracyjnego auta nie można tego ustalić!)

- czy dowód rejestracyjny auta nie został zatrzymany i czy auto może poruszać się po drogach publicznych

- czy DMC auta + DMC przyczepy przekracza 3.5t i na drogach płatnych systemem e-TOLL (dawniej Viatoll) kierowca powinien mieć urządzenie do tego systemu opłat (inaczej kierowcy grozi mandat w wysokości 500-1500zł za każdą dobę, nawet nie będąc kontrolowanym przez służby drogowe).

Niespełnienie powyższych wymogów naraża Wypożyczalnię na straty finansowe (ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowań z OC/AC za poruszanie się po drodze bez uprawnień czy niedopuszczonym do ruchu pojazdem) a nawet odpowiedzialność karną w przypadku jakichś zdarzeń drogowych!

Ponadto, dane zapisane w dowodzie rejestracyjnym auta (właściciel, adres, itp.) mogą dodatkowo uwiarygadniać wypożyczającego i pozwalają Wypożyczalni na szybsze podjęcie decyzji o zawarciu umowy wypożyczenia z wypożyczającym.